Kirjastoauton aikataulu

Alla on Kangasalan kirjastoauton aikataulu. Sivun pysäkkilinkit aukeavat GoogleMapsiin. Huomioi, että osa pysäkkien osoitteista on suuntaa antavia.

Tähdellä (*) merkittyjä pysäkkejä ei ajeta koulujen loma-aikoina. Poikkeukset koulu- ja päiväkotipysäkkiaikoihin ovat mahdollisia.

Aattopäivinä ajetaan vain aamureitit.

Varmista kirjastoauton liikennöinti osoitteesta pikinkirjastoautot.fi (linkki aukeaa uuteen välilehteen) tai soittamalla kirjastoauton numeroon 0500 239647.

Aikataulu on voimassa 2.1.2024 alkaen

Maanantai

Kerran kuussa ajettava aamureitti

kausi talvi–kevät 2024: 8.1., 5.2., 4.3., 18.3., 15.4., 13.5. ja 27.5./3.6.

*Huutijärven päiväkoti 9:15–9:35
*Harjunsalon päiväkoti 9:45–10:15
*Touhula VekaraMäen päiväkoti 10:30–10:45
*Ruutanan perhepäivähoitajat (Jussilantie 14) 10:55–11:15

Parittomien viikkojen maanantaisin ajettava aamureitti

*Tursolan koulu / päiväkoti 9:00–9:20
*Liuksialan koulu / päiväkoti 9:30–10:45
*Lamminrahkan koulu / päiväkoti 11:10–12:45

 

Parittomien viikkojen maanantaisin ajettava iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:05–15:35
Lihasula (Lihasulan tila) 15:55–16:05
Lihasula (Huhtalan th.) 16:50–17:05

Parillisten viikkojen maanantaisin ajettava iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:05–15:35
Jussila (Sateenkaari) VÄLIAIKAISESTI POIS KÄYTÖSTÄ
Jussila (Pysäkkitien kääntöpaikka) 16:10–16:30
Haviala (Havialantie 146) 16:45–17:05

Joka maanantai ajettava iltareitin loppu

Haviseva (Havisevan koulun edessä) 17:15–17:35
Franssila (Franssilantie 1) 17:40–18:00
Päkinmäki (Niittymäensuora 4) 18:05–18:25
Suorama (Aakkulantie 11) 18:40–19:20
Kortesuontie (Hirvikummuntien th.) 19:30–20:00

 

Tiistai

Parittomien viikkojen tiistaisin ajettava aamureitti

*Ruutanan päiväkoti (monitoimitalo) 9:00-9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

Parillisten viikkojen tiistaisin ajettava aamureitti

*Pilke luontopäiväkoti Kiurut 9:00–9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

 

Joka tiistai ajettava iltareitti

Ruutanan monitoimitalo (Haapatie 1) 16:30–16:55
Ruutana (K-Market) 17:00–17:30
Jussila (Pysäkkitien kääntöpaikka) 17:35–18:05
Laureeninkallio (Sarastuksentie th.) 18:15–18:45
Ruutana (Seurakunnantie 9) 18:55–19:35
Ruutanantie (Savikontien th.) 19:40–20:00

 

Keskiviikko

Joka keskiviikko ajettava aamureitti

*Tursolan koulu 9:00–10:00
*Suoraman koulu / päiväkodit 10:10–13:20

 

Parittomien viikkojen keskiviikkoisin ajettava iltareitin alku

Köyrä (Köyräntie 210, Palttalantien th.) 15:05–15:20
Köyrä (Köyräntie 286, Mattila) 15:25–15:40
Mäyrä (Mäyränkyläntie 106) 15:55–16:10
Ponsa (Suomasemantien th.) 16:15–16:30
Raudanmaan kylätalo (Ponsantie 1269) 17:05–17:25
Keso (Ponsantie 477, Kesontien th.) 17:35–17:50
Kerppola (Kerppolan puistotien th.) 18:00–18:20

Parillisten viikkojen keskiviikkoisin ajettava iltareitin alku

Pakkalan kyläkauppa (Pakkalantie 386) 15:20–15:50
Raikku (Heponiementien th.) 16:45–17:05
Saarikylät (Saarikylientie 354, Apajapohja) 17:15–17:35
Saarikylät (Tarkeela, Konila) 17:45–17:55
Saarikylät (Laarunkärjentie 1) 18:00–18:15

Joka keskiviikko ajettava iltareitin loppu

Tiihala (Tiihalantie 200) 18:35–18:55
Huutijärvi (Huutijärven koulun piha) 19:00–19:20
Tursola (Pesäpuuntien th.) 19:30–20:00

 

Torstai

Parittomien viikkojen torstaisin ajettava aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–9:30
*Kuhmalahden koulu / päiväkoti 10:00–11:20
*Päiväkoti Oravametsä 12:05–12:25
*Pikkolan päiväkodit (Riihitie 5) 12:30–12:50
*Päivätoimintakeskus TupasWilla 12:55–13:15

Parillisten viikkojen torstaisin ajettava aamureitti

*Rikun päiväkoti 9:00–9:20
*Havisevan koulu 9:35–11:00
*Lamminrahkan koulu / päiväkoti 11:35–12:45

 

Parittomien viikkojen torstaisin ajettava iltareitin alku

Kuohenmaa (Halkohaavantie 161) 15:05–15:20
Kuohenmaa (Viiritien th.) 15:25–15:40

Joka torstai ajettava iltareitin loppu

Kuohenmaan ent. koulu (Rissanrannantie 6) 15:45–16:00
Haapaniemi (Haulaniementien th.) 16:40–16:55
Ohtola (Ohtolantien th.) 17:00–17:15
Laaksolan ratsutila (Varsamäentien th.) parittomina viikkoina 17:20–17:35
Saarenmaantie 413 (Ruokoniityntien th.) parillisina viikkoina 17:30–17:45
Saarenmaantie 259 (Ketunpolun th.) 17:50–18:05
Saarenmaantie (Utukanpolun th.) 18:10–18:30
Ranta-Koivisto (Korpiniityntie 12) 18:40–19:00
Ranta-Koivisto (Rantakoivistontie 8) 19:05–19:25
Kangasalan asema (Halimajärventie 16) 19:40–20:00

 

Perjantai

Parillisten viikkojen perjantaisin ajettava aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–12:20

 

Joka perjantai ajettava iltareitti

Pikonlinna (P-alue)  15:00–15:20
Kissantassu (Reumantie) 15:25–15:45
Mäntyveräjä (K-Market, Mäntykuja) VÄLIAIKAISESTI POIS KÄYTÖSTÄ
Mäntyveräjä (Ruutanantie 45-53) 15:50–16:10
Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 16:50–17:10
Suorama (Suoraman koulun piha) 17:15–17:35
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 17:40–18:10
Ilkko (Auertie 12) 18:30–19:00