Sunnuntai 13.7. – Lähde taiteen reiteille

Lähde tutkimaan ympäristöä, kulttuuria ja taidetta. Kangasalan luonto, julkinen taide ja rakennettu ympäristö tarjoavat mahdollisuuksia tutustua kaupunkiin omassa tahdissa. Tämä on myös oiva päivä katsoa, jäikö kulttuuriviikolla jotakin näkemättä; moni kohde on avoinna myös sunnuntaina.

 

Lumoava Kangasala -ympäristö- ja taideohjelma  

Lumoava Kangasala -ympäristö- ja taideohjelman keskeisenä tavoitteena on edistää viihtyisän elinympäristön toteuttamista ja kaupunkiympäristön lumovoimaisuutta. Ohjelma syventyy erityisesti kolmeen eri osa-alueeseen, joista lumovoima Kangasalla syntyy: pysyvään julkiseen taiteeseen, unelmien viherympäristöön sekä tapahtumiin. Ohjelman ydinajatus on, että laadukkaat ja elämykselliset arkiympäristöt parantavat asumismukavuutta ja asukkaiden hyvinvointia.   

Kangasalta löytyy monipuolisesti julkista taidetta ja erilaisia muistomerkkejä. Voit tutusta teoksiin ja karttanäkymään osoitteessa taide.art/yhteisot/Kangasalan-kaupunki/ kohdassa “Kokoelmat ja teokset, Kangasalan julkiset taideteokset ja muistomerkit”. Lisäksi voit tutustua Lumoava Kangasala -näyttelyyn Kangasala-talon toisessa kerroksessa. Näyttelyyn on vapaa pääsy, ja se on avoinna Kangasala-talon aukioloaikojen mukaisesti. 

Kävelykierros: Kulttuuripersoonien Kangasala, klo 14–15.30, vapaa pääsy
Kangasala tunnetaan sykähdyttävästä kulttuurihistoriastaan ja mielenkiintoisista luovista lahjakkuuksistaan. Kierroksella tutustumme tunnetuimpiin kangasalalaisiin kulttuuripersooniin aina Jalmari Finnestä Anssi Kasitonniin, näemme monipuolisen kulttuurikohteen Kangasala-talon ja kuulemme Kangasalan Lepokodista, joka tuli aikoinaan tunnetuksi kuuluisien taiteilijoiden, kirjailijoiden ja muiden merkkihenkilöiden lomailu- ja työskentelypaikkana. Lähtö Kangasala-talolta (Kuohunharjuntie 6), päätös Kangasalan Lepokodille (Ruutanantie 26).  

Opastus järjestetään osana Kangasalan kulttuuriviikkoa ja sille on vapaa pääsy – lunastathan kuitenkin maksuttoman pääsylipun ennakkoon verkosta www.tampereenoppaat.fi/kesa2025 

Yhteistyössä: Visit Kangasala, Kangasalan kaupungin kulttuuripalvelut ja Tampereen Matkailuoppaat – Tampere Tourist Guides ry.

2023 Lamminrahkaan valmistui taiteilija Pekka Jylhän teos “Peili”. Kuva Jussi Koivunen.

PÄIVÄN OHJELMASSA MYÖS

Kuhmalahden kotiseutumuseo: Tehdään yhdessä käpylehmiä! klo 12–16, vapaa pääsy
Kuhmalahden kotiseutumuseossa on mahdollisuus osallistua yhteiseen käpylehmien tekoon – perinteiseen, luovaan leikkiin, joka vie ajatukset aikaan ennen muovileluja. Tehdään yhdessä museon pihaan käpylehmätarhaus, jossa jokainen voi rakentaa oman lehmänsä ja asetella sen yhteiseen laitumeen viihtymään muiden lehmien kanssa. Lehmätarhaus jää osaksi museon pihapiiriä koko kesän ajaksi.

Auton ja tien museo Mobilia: Yleisöopastus Miksi ihmeessä me autoilemme? -näyttelyyn klo 12.30–13, museolipun hinnalla
Opastetulla kierroksella tutustutaan autoilun historiaan ja sen merkitykseen nykypäivänä. Näyttelyssä selviää, miksi auto nähtiin aikoinaan ympäristöystävällisenä vaihtoehtona hevoselle ja ketkä olivat ensimmäisiä autoilijoita.

Auton ja tien museo Mobilia: Yleisöopastus Rallimuseoon klo 13.30–14, museolipun hinnalla
Rallimuseon opastetulla kierroksella tutustutaan rallin historiaan, erityisesti Flying Finnseihin sekä A-ryhmäläisiin.

Raktori-Talleria: Kirjailijatapaaminen Riikka Juvonen – Satujen merkitys ja kuvittaminen klo 15, vapaa pääsy
Sahalahti-Seura ja Raktori-Talleria järjestävät ”Lapsuuden kirjat ja pelikortit” -kesänäyttelyn yhteydessä kirjailijatapaamisen. Kangasalla syntynyt kuvittaja, kirjailija ja taiteilija Riikka Juvonen alustaa ja keskustelee teemasta ”Satujen merkitys ja kuvittaminen”. Juvosen kuvituksia on yli 200 kirjassa, joista lastenkirjoja on toista sataa. Hän on myös tehnyt tekstin moniin kirjoihinsa. Juvoselle tärkeitä aiheita ovat sadut, kansanperinne ja uskonto. Hän on harrastanut myös ikonien maalaamista. Tervetuloa kuuntelemaan, kyselemään ja keskustelemaan!

Kangasalan kesäteatteri: Sami Hedberg 20-vuotisjuhlakiertue klo 18, liput alk. 37,90 €
Vuonna 2005 Get up, stand up -kilpailun voitolla uransa aloittanut Sami Hedberg juhlistaa 20-vuotista koomikon uraansa koko vuoden kestävällä juhlakiertueella. Esitys K-13. Lue lisää ja hanki liput kangasalankesateatteri.fi/esityskalenteri/.

Muutokset mahdollisia. Katso kohteiden tarkemmat tiedot.

Voit vierailla omatoimisesti näissä kohteissa

Art Villa Armas, Auton ja tien museo Mobilia, Haaviston parvigalleria, Kangasalan Kotiseutumuseo, Kangasala-talo, Kesäpäivän galleria, Kimmo Pyykkö -taidemuseo, Kuhmalahden kotiseutumuseo, Kuhmalahden Suoja, Kuhmalahden Taidepappila, Raktori-Talleria, TaideTalli, Vehkajärven Touhula, Vehoniemen Automuseo, Vilpeilän kylätalo