
« Takaisin tapahtumalistaukseen
Melontaa ja kulttuuria – Längelmävesi ja Taidepappila
Melontaa ja kulttuuria -retkellä pääset nauttimaan sekä luonnosta että taiteesta. Melomme leppoisasti Längelmävedellä rantamaisemia katsellen, Enonselän pienten saarien lomitse. Palattuamme syömme rannassa voileipälounaan kahvien kera, josta jatkamme rantatietä kävellen Taidepappilaan.
Taidepappilan Kesä 2025 näyttely on usean taiteilijan teoksista koostuva luonnonläheinen kattaus maalauksia, veistoksia, video- ja tilateoksia sekä Teemu Luodon keramiikkaa. Näyttely levittäytyy pappilan sisätiloista ulos villiin, viehättävään puutarhaan. Näyttelystä voi nauttia opastetusti tai omaan tahtiin.
Melontamatka on noin 7 km, retken kesto noin 5 h.
Retken hinta 140 € sisältää paikan kajakkiyksikössä tai kaksikossa valinnan mukaan, melontaliivin, aukkopeitteen ja melan, kehonhallinnnan ohjauksen, opastuksen vesillä, alv:n, voileipälounaan ja kahvit sekä sisäänpääsyn näyttelyyn.