Hyppää sisältöön

Oppimisen ja koulunkäynnin tuki

Oppimisen ja koulunkäynnin järjestäminen pohjautuu suunnitelmallisesti toteutettaviin oppimisen edellytyksiä tukeviin opetusjärjestelyihin.
Viimeksi päivitetty:

Perusopetuksen opetussuunnitelman perusteiden mukaan oppimisen ja koulunkäynnin järjestäminen pohjautuu suunnitelmallisesti toteutettaviin oppimisen edellytyksiä tukeviin opetusjärjestelyihin. Niiden tarkoituksena on turvata kaikille oppilaille mahdollisuus suorittaa perusopetuksen oppimäärä.

Kaikkia oppilaita koskevina ryhmäkohtaisina tukimuotoina tarjotaan yleistä tukiopetusta, opetuskielen tukiopetusta ja erityisopettajan antamaa opetusta muun opetuksen yhteydessä. Mikäli ryhmäkohtaiset tukimuodot ovat oppilaalle riittämättömiä, tarjotaan oppilaskohtaisia tukitoimia. Oppilaskohtaisia tukitoimia ovat erityisopettajan opetus osittain pienryhmässä ja muun opetuksen yhteydessä, erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä, erityisluokanopettajan opetus erityisluokassa ja 31 §:n 1 momentin nojalla oppilaalle annettavat oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut sekä apuvälineet.

Oman lähikoulun tuki oppimiseen

Tuen järjestämisessä oleellista on tuen tarpeen varhainen tunnistaminen. Oppimisen tuki järjestetään ensisijaisesti oppilaan omassa opetusryhmässä. Oppilaan saaman tuen tulee olla joustavaa, suunnitelmallista ja tarvittaessa tuen tarpeen mukaan muuttuvaa. Oppimisen edellytyksiä tukevien opetusjärjestelyjen, ryhmäkohtaisten tukimuotojen ja oppilaskohtaisten tukitoimien vaikuttavuutta arvioidaan säännöllisesti.

Oppimisen edellytyksiä tukevat opetusjärjestelyt antavat perustan tuen tarkoituksenmukaiselle toteuttamiselle. Ensisijaisesti tarjotaan ryhmäkohtaisia tukimuotoja, kuten yleistä tukiopetusta, opetuskielen tukiopetusta sekä erityisopettajan antamaa opetusta muun opetuksen yhteydessä. Tuki annetaan oppilaalle inklusiivisten periaatteiden mukaisesti ensisijaisesti omassa opetusryhmässä. 

Oppilaalla on oikeus myös oppilaskohtaisiin tukitoimiin, jos osallistuminen säännöllisesti tarjottuihin ryhmäkohtaisiin tukimuotoihin ei riitä tukemaan häntä opinnoissaan, tai jos hänellä on edelleen vaikeuksia osallistua opetukseen. Oppilaan oppimista ja koulunkäyntiä voidaan samanaikaisesti tukea sekä ryhmäkohtaisilla tukimuodoilla että oppilaskohtaisilla tukitoimilla. Opetuksen järjestäjä tekee suunnitelmaan perustuvan hallintopäätöksen oppilaalle tarjottavasta oppilaskohtaisesta tuesta. Tuen toteutumista seurataan ja arvioidaan, ja tuen tarpeen muuttuessa tehdään uusi hallintopäätös. 

Oppilaskohtaisista tukimuodoista osittain tai kokonaan pienryhmässä annettava opetus toteutetaan pääsääntöisesti oppilaan lähikoulussa, mikäli on kyse yksittäisten oppiaineiden opiskelusta. Erityisluokassa annettavaa opetusta tarjotaan keskitetysti tietyissä Kangasalan kouluissa. 

Kaupungin yhteiset erityisluokat

Kaupungin yhteisissä erityisluokissa oppilaalle on mahdollisuus suunnata paljon tukitoimia. Oppilaalla tulee olla oppilaskohtaisen tuen päätös ja opettajana toimii erityisluokanopettaja. Integraatiota erityisluokasta yleisopetukseen toteutetaan aina, kun se on oppilaan kannalta mahdollista ja tarkoituksenmukaista.

Vatialan koulun erityisluokissa tarjotaan opetusta mm. niiden varhennetun oppivelvollisuuden päätöksen oppilaille, joiden opetus vaatii runsaasti strukturointia ja opetuksen eriyttämistä. Opetusta järjestetään Vatialan koulussa luokille 1-9.

Sosiaalisten tilanteiden ja tunne-elämän haasteisiin tarjotaan tukea opetuksessa Kunto-luokissa alakoulussa Liuksialan ja Suoraman kouluissa luokille 1-6 ja yläkoulussa Pikkolan ja Pitkäjärven kouluissa luokille 7-9.

Pikkolan koulun alaisuudessa toimivat Voima-luokat tarjoavat opetusta Lamminrahkan koulutalossa  luokille 7-9 niille oppilaille, joilla on haasteena runsaat koulupoissaolot.

Erityisluokkien oppilaiden opetus ja koulunkäynti järjestetään tiiviissä yhteistyössä huoltajien ja opiskeluhuollon kanssa.

Oppimisen edellytyksiä tukevat opetusjärjestelyt

Oppimisen edellytyksiä tukevat opetusjärjestelyt koskevat kaikkea perusopetuksen toimintaa. Ne ovat keskeinen osa koulun toimintakulttuuria, joka antaa edellytykset kaikkien oppilaiden osallisuuteen, oppimiseen ja koulunkäynnin tukeen.

Oppimisen edellytyksiä tukevat opetusjärjestelyt luovat pohjan laadukkaalle perusopetukselle, ryhmäkohtaisille tukimuodoille ja oppilaskohtaisille tukitoimille. Oppimisen edellytyksiä tukevilla opetusjärjestelyillä tarkoitetaan

• oppilaiden erilaiset tarpeet ja edellytykset huomioon ottavaa opetuksen järjestämistä ja opetuksen eriyttämistä

• eri oppiaineiden ja tiedonalojen kieltä avaavaa kielitietoista opetusta

opetusryhmien muodostamista siten, että opetuksen tavoitteet voidaan saavuttaa

pedagogisia ratkaisuja, joilla tukea tarvitsevien oppilaiden lisäksi huomioidaan myös oppilaat, jotka etenevät opinnoissaan tavoitekokonaisuuksittain

opettajan kykyä huomioida riittävästi opetusryhmän tarpeet ja vahvuudet

• oppilaiden kanssa työskentelevien koulunkäynninohjaajien ja muun henkilöstön hyödyntämistä oppilaiden koulunkäynnin ja opetukseen osallistumisen tukena

Ryhmäkohtaiset tukimuodot

Ryhmäkohtaisia tukimuotoja ovat yleinen tukiopetus, opetuskielen tukiopetus ja erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä. Nämä tukimuodot ovat ensisijaisia tukimuotoja, jotka koskevat kaikkia oppilaita. Niitä annetaan joustavasti muodostetuille pienemmille ryhmille oppilaiden tarpeiden ja tilanteiden mukaan. Ryhmäkohtaisia tukimuotoja voidaan antaa myös samanaikaisopetuksena oppilaan omassa luokassa. Ryhmäkohtaisten tukimuotojen toteuttaminen ei edellytä tuen suunnitelmaa eikä tukea koskevaa päätöstä.

Yleinen tukiopetus

Yleisen tukiopetuksen tavoitteena on auttaa oppilasta saavuttamaan oppimisen tavoitteet sekä edistymään opinnoissaan. Yleinen tukiopetus on asioihin tutustumista etukäteen tai opitun vahvistamista ja kertaamista. Sitä voidaan antaa oppituntien yhteydessä, erillisinä lisätunteina, pienemmässä ryhmässä tai henkilökohtaisena ohjauksena. Yleistä tukiopetusta antaa ensisijaisesti opetusryhmästä vastuussa oleva luokan- tai aineenopettaja.

Opetuskielen tukiopetus

Opetuskielen tukiopetuksen tavoitteena on oppilaiden opetuskielen taidon vahvistaminen. Se on kielitietoista opetusta, joka tukee oppilaita eri oppiaineiden kielen ja käsitteiden ymmärtämisessä sekä kirjallisessa ja suullisessa tuottamisessa. Opetuskielen tukiopetusta annetaan oppituntien aikana samanaikaisopetuksena, pienemmässä ryhmässä tai oppituntien ulkopuolella. Sitä antaa ensisijaisesti opetusryhmästä vastuussa oleva luokan- tai aineenopettaja. Suomi toisena kielenä-opetus ei ole opetuskielen tukiopetusta.

Erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä

Erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä tukee ja täydentää koko opetusryhmän opetusta ja mahdollistaa oppilaiden tarpeiden huomioimisen. Opetus voidaan järjestää muun opetuksen yhteydessä, samanaikaisopetuksena tai pienemmässä ryhmässä toisessa tilassa. Sitä ei kohdenneta ensisijaisesti yksittäisen oppilaan vaan koko oppilasryhmän tuen tarpeiden mukaisesti. Ryhmät muodostuvat joustavasti tarpeen mukaan. Erityisopettaja toimii yhteistyössä luokan- ja aineenopettajien kanssa.

Oppilaskohtaiset tukitoimet

Oppilaalla on oikeus saada oppilaskohtaisia tukitoimia, jos ryhmäkohtaiset tukimuodot eivät riitä tukemaan hänen oppimistaan tai koulunkäyntiään. Oppilaskohtaisia tukitoimia annetaan yksilöllisiin tarpeisiin perustuen ja säännöllisesti.

Oppilaskohtaisia tukitoimia ovat:

  • erityisopettajan opetus osittain pienryhmässä ja muun opetuksen yhteydessä
  • erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä
  • erityisluokanopettajan opetus erityisluokassa.
  • Lisäksi oppilaskohtaisia tukitoimia ovat tulkitsemis- ja avustajapalvelut sekä apuvälineet.

Oppilaskohtaisen tuen tarpeen arvioinnissa selvitetään oppilaan tuen tarve ja sen pohjalta laaditaan oppilaskohtaisen tuen toteuttamista koskeva suunnitelma. Arvioinnin tuen tarpeesta tekevät yhteistyössä oppilaan opettajat. Tuen tarpeen arvioinnissa kuvataan oppilaan tuen tarve, opintojen etenemisen tilanne, käytössä olleet ryhmäkohtaiset tukimuodot sekä oppilaan oppimista parhaiten tukevat tukitoimet. Arvioinnin perusteella laaditaan oppilaskohtaisen tuen toteuttamista koskeva suunnitelma, johon kirjataan tukitoimien toteuttaminen ja seuranta. Suunnitelman tekevät oppilaan opettajat yhdessä oppilaan ja hänen huoltajansa kanssa. Suunnitelman perusteella opetuksen järjestäjä tekee tukea koskevan päätöksen hallintolain mukaisesti. Suunnitelman toteutumista ja tukitoimien riittävyyttä arvioidaan tarvittaessa, kuitenkin vähintään kerran lukuvuodessa.

Tulkitsemis- ja avustajapalvelut sekä apuvälineet

Tulkitsemis- ja avustajapalveluiden tavoitteena on tukea oppilasta selviytymään mahdollisimman omatoimisesti ja esteettömästi koulupäivän aikana eri oppimistilanteissa.

  • Tulkitsemispalveluilla tarkoitetaan viittomakielellä tai muilla kommunikaatiomenetelmillä oppilaille annettavia tulkitsemispalveluita. Oikeus tulkitsemispalveluun on niillä oppilailla, joilla on kuulo-, näkö- tai puhevamma, ja jotka tarvitsevat palvelua perusopetukseen osallistumiseksi. Tulkitsemispalvelut järjestetään oppilaan tarpeiden mukaan. Tulkitsemista ja kommunikoinnin tukea suunnittelevat opettajat ja tarvittaessa eri asiantuntijat.  Tulkitsemispalveluja varten oppilaalle tehdään oppilaskohtaisen tuen arvio, suunnitelma ja päätös.
  • Oppilaskohtaisilla avustajapalveluilla tarkoitetaan opetukseen osallistumisen edellyttämiä palveluja tilanteessa, jossa opetusjärjestelyt ja mahdollinen ryhmäkohtainen koulunkäynninohjaaja eivät riitä tukemaan oppilaan oppimista ja koulunkäyntiä. Avustajapalveluja varten oppilaalle tehdään oppilaskohtaisen tuen arvio, suunnitelma ja hallinnollinen päätös.
  • Oppilaskohtaisia tukitoimia tarvitsevalle oppilaalle turvataan myös opetukseen osallistumisen edellyttämät tarpeelliset apuvälineet. Apuvälineiden avulla tuetaan oppilaan mahdollisuuksia saavuttaa perusopetuksen oppimäärä ja paikallisen opetussuunnitelman tavoitteet. Apuvälineet voidaan järjestää oppilaan käyttöön ryhmä-, koulu- tai luokkakohtaisesti sekä tarvittaessa henkilökohtaisesti. Apuvälineitä varten oppilaalle tehdään oppilaskohtaisen tuen tarpeen arvio, suunnitelma ja päätös.
Joustava perusopetus (JOPO)

JOPO eli joustava perusopetus on työpainotteinen tapa 9. luokan suorittamiseksi. JOPO-opiskelun tavoitteena on lujittaa oppilaan opiskelumotivaatiota, vahvistaa itsetuntoa ja sosiaalisia taitoja, löytää työssäopiskelun ja toiminnallisen opiskelun kautta mieluisia opiskelualoja ja parantaa mahdollisuuksia päästä haluttuun jatko-opiskelupaikkaan. JOPO-luokka on kaupunkitasoinen luokka eli oppilaaksi on mahdollista pyrkiä kaikilta Kangasalan yläkouluilta ja se sijaitsee Pikkolassa. Luokalla opiskelee enintään 12 oppilasta, ja pääsääntöisesti heitä opettaa kaikissa oppiaineissa sama opettaja ja mukana on täysiaikainen ohjaaja.

Oppilasvalinnassa painotetaan omaa motivaatiota tehdä muutos, taito- ja taideaineiden osaamista, säännöllistä koulunkäyntiä, käytöstaitoja ja sosiaalisia valmiuksia.

Opiskelussa painottuvat itsenäinen työskentely, toiminnalliset työtavat ja oman vastuun ottaminen oppimisesta. Tavoitteena on löytää kullekin ominainen tapa oppia. JOPO-luokalla oppilas saa henkilökohtaista tukea ja ohjausta opiskeluunsa enemmän kuin yleisopetuksessa. Koti ja koulu tekevät tiivistä yhteistyötä JOPO-oppilaan koulunkäynnin eteen. JOPO-toiminta on määritelty tehostetuksi tueksi: kaikille JOPO-luokan oppilaille tehdään henkilökohtainen oppimissuunnitelma.

Oppilas on TET-harjoitteluissa oppimassa työpaikoilla 8-9 viikkoa lukuvuoden aikana 1-2 viikon jaksoissa.

Lähtökohtaisesti oppilas etsii ja hakee omatoimisesti harjoittelupaikan. Opettaja on kuitenkin tarvittaessa tukena. Työssäopiskelujaksot oppimistehtävineen kuuluvat olennaisesti JOPO-opiskeluun ja ovat osa oppilaan oppiaineiden arviointia.

JOPO-luokalle on hakijoita enemmän kuin pystytään ottamaan, joten luokalle ei jouduta, vaan sinne päästään. Oppilas voidaan myös siirtää pois JOPO-luokasta, jos hän ei osoita sitoutuvansa JOPO-luokan toimintatapoihin ja tavoitteisiin tai hän häiritsee omalla toiminnallaan muiden opiskelua.

Mikäli sinulla heräsi kysymyksiä JOPO-luokasta, ota yhteyttä Pikkolan koulun JOPO-opettaja Terhi Salmiseen.

JOPO-hakulomake

64.78 kt
Lataa tiedosto

JOPO-hakulomakkeen liite

62.96 kt
Lataa tiedosto

Koulupoissaolojen ennaltaehkäisystä, seurannasta ja poissaoloihin puuttumisesta

Kangasalan poissaolo-ohjeistus

Kangasalan kaupungin ohjeistus poissaolojen ehkäisemiseen, seuraamiseen ja poissaoloihin puuttumiseen.

Lataa ohjeistus (PDF)
Videosisällön kuvaus: <p>Tutustu koulunkäynninohjaajien työhön</p>
Elementti ohitettu

Tutustu koulunkäynninohjaajien työhön

Ota yhteyttä

Jaana Ronkainen-Salminen

Johtava erityisopettaja

Perusopetuksen pedagogisen tuen asiantuntija

Tutustu

Perusopetus

Tutustu perusopetukseen Kangasalla.

Perusopetus