Hyppää sisältöön
Julkaistu:

Huutijärven, Kisarannan ja Kaivannon alueella tehdään arkeologista selvitystä

Kangasalan Huutijärven, Kisarannan ja Kaivannon alueelle suunnitellaan osayleiskaavoitusta. Tarkoitus on laajentaa jo vireillä olevan Vääksyn osayleiskaavan aluetta. Vuonna 2026 tehdään selvityksiä ja tarkistetaan osayleiskaavan aluerajaus ja tavoitteet.

Kaavoituksen taustaselvitykseksi ollaan laatimassa arkeologista selvitystä. Selvitykseen liittyviä maastotöitä tehdään huhti-toukokuun 2026 aikana. Työn tekevät Heilu Oy:n arkeologit.

Arkeologisen inventoinnin tarkoituksena on saada ajantasainen kuva alueen arkeologisista kohteista täydentämällä edellisiä kartoituksia sekä selvittämällä jo tunnettujen muinaisjäännösten nykykuntoa. Työssä tehdään maastotarkastuksia ja selvityksestä laaditaan raportti. Kaava-alueen inventointi tehdään pääosin maastoa silmämääräisesti havainnoimalla ja pienillä lapion kokoisilla koekuopilla tai maaperäkairalla. Maastotöiden yhteydessä ei tehdä laajempia kaivaustutkimuksia.

Maastotöiden aikana pyritään välttämään pihapiireissä ja pihoissa liikkumista. Tarvittaessa tunnettuja muinaisjäännöskohteita tai arkeologisesti potentiaalisia kohtia tarkastetaan, mutta tarkastuskäynnistä ollaan etukäteen yhteydessä kiinteistön omistajaan.

Arkeologista selvitystä tehdään sinisellä rajatulla alueella. Kangasalan kaupunki

Lisätietoja

Tarvittaessa arkeologista selvitystä tai maastotöitä koskevat yhteydenotot sähköpostitse: info@heilu.fi, tai puhelimitse, puh. 040 7071416. Arkeologeille voi myös ilmoittaa alueelta tehdyistä maastohavainnoista.

Lisätietoja kaavoituksesta antavat kaupunginarkkitehti Anna-Leena Lehtiniemi, puh. 040 133 6773, anna-leena.lehtiniemi@kangasala.fi ja suunnitteluarkkitehti Jenni Joensuu-Partanen, puh. 040 133 6469, jenni.joensuu-partanen@kangasala.fi.

Kangasalan Kaupunki, Tekninen keskus / Kaavoitus

Heilu Oy

Viimeksi päivitetty: