Hyppää sisältöön
Ihmisiä tutustumassa näytteilleasettajien pöytiin.
Julkaistu:

Kulttuuri- ja hyvinvointitori kutsuu jälleen kaupunkilaiset yhteen 25.4.2026

Kangasalan Kulttuuri- ja hyvinvointitori järjestetään lauantaina 25.4.2026 klo 10–14. Tapahtuma levittäytyy Kangasala-taloon ja Kangasalan pääkirjastoon ja tarjoaa monipuolista ohjelmaa sekä esittelypisteitä kaikenikäisille.

Kulttuuri- ja hyvinvointitorilla paikalliset järjestöt, kaupungin eri toimijat sekä hyvinvointialueen palveluntarjoajat esittelevät toimintaansa ja tarjoavat hyödyllistä tietoa kaupunkilaisille. Tapahtumaan on ilmoittautunut 50 näytteilleasettajaa.

Ohjelmassa on luvassa muun muassa musiikki- ja tanssiesityksiä sekä mahdollisuus tutustua monenlaiseen harrastus- ja hyvinvointitoimintaan. Lisäksi tapahtuman yhteydessä järjestetään uusien asukkaiden tilaisuus klo 12–13 valtuustosalissa, ja klo 13–14 Kangasalan kaupungin pisteellä on tavattavissa valtuuston ja kaupunginhallituksen jäseniä. Tapahtumapäivänä Kimmo Pyykkö  -taidemuseoon on maksuton sisäänpääsy.

Kulttuuri- ja hyvinvointitori on kerännyt vuosittain yli 1000 kävijää nauttimaan ohjelmasta ja tutustumaan paikallisiin toimijoihin.

Tapahtumaan kannustetaan saapumaan ensisijaisesti kävellen, pyörällä tai julkisen liikenteen kyydillä.

Kuva: Kulttuuri- ja hyvinvointitori 2025, Marjut Hietaniemi

Viimeksi päivitetty: