Ladataan Tapahtumat

« Takaisin tapahtumalistaukseen

Tapahtuman tiedot

Tapahtuman päivä ja aika
4.12.2025
19:00
Tapahtumapaikka
Kangasala-talo
Kuohunharjuntie 6, 36200 Kangasala + Google Map
Verkkosivu
https://kangasala-talo.fi/tapahtumat/black-devils-hurriganes-show/
Tapahtuman tyyppi
, ,

Black Devils – Hurriganes Show

Black Devils feat. Ile Kallio & Janne Louhivuori – Hurriganes-klassikot ja harvinaisuudet Kangasala-talossa

Kahdella legendaarisella Hurriganes-kitaristilla varustettu Black Devils feat. Ile Kallio & Janne Louhivuori soittaa Hurriganesin isoimmat hitit ja livesuosikit, harvinaisuuksia ja yllätyksiä unohtamatta. Kokoonpanon uusin albumi Hooked nousi ilmestyessään hienosti albumilistojen kärkikahinoihin. Black Devilsin, Ile Kallion ja Janne Louhivuoren lisäksi levyn tekijätiimissä vaikutti myös maineikas Hurriganes-tuottaja Richard Stanley. Ile Kallion uusi Hurriganesin huippuvuosia käsittelevä Crazy Days 1975-1979 -kirja julkaistiin maaliskuussa 2025.

Hurriganesin perintö kunniassa – klassikot ja uudet tuulet

Black Devilsin edellinen, fyysisen albumilistan ykköspaikalle kohonnut albumi Get Ready! keräsi osakseen ylisanoja sekä faneilta että kriitikoilta. Nimellään alkuperäisen Hurriganesin juuria kunnioittavan Black Devilsin peruskokoonpanoon kuuluvat J-P Kakkola (laulu, rummut), Tero Salminen (basso) ja Matti Kähkönen (kitara).

”Mahtavaa lähteä keikoille niin, että sekä Ile Kallio että Janne Louhivuori ovat mukana. Soitamme Hurriganesin parhaat klassikot ja keskitymme myös harvemmin kuultuihin helmiin Ilen ja Jannen aikakausilta. Bändin tavoite on kunnioittaa alkuperäistä ja luoda kuulijalle kunnon aikamatka menneeseen, mutta uuden albumin myötä katse on Ilen ja Jannen kanssa myös tulevassa. Tervetuloa!” kertoo Black Devilsiä luotsaava J-P Kakkola.

Ajaton rock-elämys Hurriganesin hengessä

Black Devils on lähivuosina julkaissut livealbumit sekä Ile Kallion että Janne Louhivuoren kanssa ja tehnyt aiemmin yhteistyötä myös Remu Aaltosen ja Hurriganesin Roadrunner-albumin tuottaneen Richard Stanleyn kanssa. Vuonna 1971 Hurriganesin nimeksi oli kuuleman mukaan ehdolla juurikin Black Devils, mutta lopulta Remulle tuli mieleen Johnny and the Hurricanes, ja loppu on historiaa.

Esityksen kesto on n. 1 t 30 min ja siinä ei ole väliaikaa.

Kangasala-talo ja Fullsteam Agency Oy

Liput ja ryhmäliput

Liput Kangasala-talolta ja Lippu.fi
Peruslippu 36 €
Eläkeläiset, opiskelijat, työttömät, varusmiehet 33 €

Lippu.fi lisää tilausmaksut (alk. 1,50 € / tilaus + 0,65 % tilauksesta www.lippu.fi)

Liput ovelta kaikille 40 €

Ennakkomyynti verkossa päättyy tunti ennen konserttia, jonka jälkeen lippuja saa ainoastaan ovelta.

Ryhmäliput vähintään 10 hengelle 33 €. Ryhmäliput Kangasala-talon myyntipalvelusta p. 0400 304 530, myyntipalvelu@kangasala-talo.fi

Lisäpalvelut

Naulakkopalvelumaksu 2,50 €

Anniskelukatsomo

Esityksen koko katsomo on anniskelualuetta. Katsomoon voi viedä ostamansa juoman ennen esitystä ja mahdollisen väliajan aikana. Anniskelukatsomo on kielletty alle 18-vuotiailta.

Ravintolan palvelut

Tule virittäytymään illan tunnelmaan jo ennakkoon! Ravintolapalvelut avautuvat tuntia ennen konserttia.

Tutustu Kulttuuriravintola Jalmarin palveluihin ›

Kimmo Pyykkö -taidemuseo

Kangasala-talossa sijaitseva taidemuseo on avoinna konsertin alkuun saakka.

Tutustu näyttelyihin ›

Saapuminen

Kangasala-talo sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien varrella ja meille saavut helposti myös bussilla, pyörällä tai kävellen! Lue lisää saapumisesta ja pysäköinnistä täältä ›

Kartta