Kirjastoauton aikataulu

Voimassa 17.1.2022 alkaen

Sivun pysäkkilinkit aukeavat GoogleMapsiin.

Tähdellä (*) merkittyjä pysäkkejä ei ajeta koulujen loma-aikoina. Poikkeukset koulu- ja päiväkotipysäkkiaikoihin ovat mahdollisia.

Aattopäivinä ajetaan vain aamureitit.

Kirjastoauto on kesätauolla 27.6.-10.7.2022. Lisätietoa kesän liikennöinnistä löytyy kirjastoauton sivulta.

 

Maanantai

Kerran kuussa käytävä aamureitti

syksy-talvi 2022: (1.8.), 29.8., 26.9., 24.10., 21.11. ja 19.12.

*Huutijärven päiväkoti 9:15–9:35
*Harjunsalon päiväkoti 9:45–10:15
*Touhula VekaraMäen päiväkoti 10:30–10:45
*Ruutanan perhepäivähoitajat (Jussilantie 14) 10:55–11:15

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Ponsa (Suomasemantien th.) 15:15–15:30
Mäyrä (Mäyränkylän th.) 15:35–15:45
Mäyrä (Mäyränkyläntie 106) 15:50–16:05
Raudanmaan kylätalo (Ponsantie 1269) 16:45–17:05

Parillisten viikkojen iltareitin alku

Köyrä (Köyräntie 210, Palttalantien th.) 15:20–15:35
Köyrä (Köyräntie 281, Mattila) 15:40–15:55
Keso (Ponsantie 477, Kesontien th.) 16:10–16:25
Suomatka (Heikkilänniementien th.) 17:00–17:15

Iltareitin loppu

Huutijärvi (Huutijärven koulun piha) 17:20–17:40
Tiihala (Tiihalantie 200) 17:50–18:10
Suorama (Aakkulantie 11) 18:25–19:10
Tursola (Pesäpuuntien th.) 19:20–20:00

 

Tiistai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Ruutanan päiväkoti (monitoimitalo) 9:00-9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

Parillisten viikkojen aamureitti

*Pilke luontopäiväkoti Kiurut 9:00–9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:20–15:50
Lihasula (Lihasulan tila) 16:10–16:25
Lihasula (Huhtalan th.) 17:00–17:20

Parillisten viikkojen iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:20–15:50
Jussila (Sateenkaari) 15:55–16:15
Haviala (Havialantie 146) 17:00–17:20

Iltareitin loppu

Franssila (Franssilantie 1) 17:30–17:50
Laureeninkallio (Sarastuksentie th.) 18:00–18:35
Ruutana (Seurakunnantie 9) 18:45–19:25
Ruutanantie (Savikontien th.) 19:30–19:50

 

Keskiviikko

Aamureitti

*Tursolan koulu / päiväkoti 9:00–10:00
*Suoraman koulu / päiväkodit 10:10–13:30

 

Iltareitti

Pikonlinna (P-alue)  15:00–15:20
Kissantassu (Reumantie) 15:25–15:45
Mäntyveräjä (K-Market, Mäntykuja) 15:55–16:15
Päkinmäki (Niittymäensuora 4) 16:50–17:10
Haviseva (Havisevan koulun piha) 17:20–17:45
Jussila (Pysäkkitien th.) 18:00–18:40
Ruutana (K-Market) 18:45–19:20
Kangasalan asema (Halimajärventie 16) 19:40–20:00

 

Torstai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–9:30
*Kuhmalahden koulu (Pentosali) 10:00–11:20
*Kuhmalahden päiväkoti (väliaikaisesti lakkautttu remontin ajaksi)
*Pikku Tutkijan päiväkoti 12:05–12:25
*Pikkolan päiväkodit (Riihitie) 12:30–12:50
*Päivätoimintakeskus TupasWilla 12:55–13:15

Parillisten viikkojen aamureitti

*Rikun päiväkoti 9:00–9:20
*Havisevan koulu 9:35–11:00
*Ruutanan koulu / päiväkodit 11:25–13:00

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Kuohenmaa (Halkohaavantie 161) 15:05–15:20
Kuohenmaa (Viiritien th.) 15:25–15:40

Parillisten viikkojen iltareitin alku

Kuohenmaan ent. koulu (Rissanrannantie 6) 15:25–15:40

Iltareitin loppu

Haapaniemi (Haulaniementien th.) 16:20–16:35
Ohtola (Ohtolantien th.) 16:40–16:55
Laaksolan ratsutila (Varsamäentien th.) 17:00–17:15
Saarenmaantie 413 (Ruokoniityntien th.) 17:25–17:40
Saarenmaantie 259 (Ketunpolun th.) 17:45–18:00
Saarenmaantie (Utukanpolun th.) 18:05–18:25
Ranta-Koivisto (Korpiniityntie 12) 18:35–19:00
Ranta-Koivisto (Rantakoivistontie 3) 19:05–19:25
Kortesuontie (Hirvikummuntien th.) 19:40–20:00

 

Perjantai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Liuksialan koulu / päiväkoti 9:15–11:30

Parillisten viikkojen aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–12:00

 

Parittomien viikkojen iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15:00–15:25
Suorama (Suoraman koulun piha) 15:30–15:45
Saarikylät (Saarikylientie 354, Apajapohja) 16:35–16:55
Saarikylät (Tarkeela, Konila) 17:05–17:20
Saarikylät (Laarunkärjentie 1) 17:25–17:40
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 18:05–18:25
Ilkko (Auertie 12) 18:40–19:00

Parillisten viikkojen iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15:00–15:30
Suorama (Suoraman koulun piha) 15:30–15:45
Raikku (Heponiementien th.) 16:40–17:10
Kerppola (Kerppolan puistotien th.) 17:20–17:40
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 18:05–18:25
Ilkko (Auertie 12) 18:40–19:00