Kirjastoauton aikataulu

Sivun pysäkkilinkit aukeavat GoogleMapsiin.

Tähdellä (*) merkittyjä pysäkkejä ei ajeta koulujen loma-aikoina. Poikkeukset koulu- ja päiväkotipysäkkiaikoihin ovat mahdollisia.

Aattopäivinä ajetaan vain aamureitit.

Voimassa 21.11.2022 alkaen

Maanantai

Kerran kuussa käytävä aamureitti

talvi 2022: 21.11. ja 19.12.

*Huutijärven päiväkoti 9:15–9:35
*Harjunsalon päiväkoti 9:45–10:15
*Touhula VekaraMäen päiväkoti 10:30–10:45
*Ruutanan perhepäivähoitajat (Jussilantie 14) 10:55–11:15

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:05–15:35
Lihasula (Lihasulan tila) 15:55–16:05
Lihasula (Huhtalan th.) 16:50–17:05

Parillisten viikkojen iltareitin alku

Ruutana (K-Market) 15:05–15:35
Jussila (Sateenkaari) 15:40–16:00
Haviala (Havialantie 146) 16:45–17:05

Iltareitin loppu

Haviseva (Havisevan koulun edessä) 17:15–17:35
Franssila (Franssilantie 1) 17:40–18:00
Päkinmäki (Niittymäensuora 4) 18:05–18:25
Suorama (Aakkulantie 11) 18:40–19:20
Kortesuontie (Hirvikummuntien th.) 19:30–20:00

 

Tiistai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Ruutanan päiväkoti (monitoimitalo) 9:00-9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

Parillisten viikkojen aamureitti

*Pilke luontopäiväkoti Kiurut 9:00–9:20
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9:25–13:00

 

Iltareitti

Ruutanan monitoimitalo (Haapatie 1) 16:30–16:55
Ruutana (K-Market) 17:00–17:30
Jussila (Pysäkkitien kääntöpaikka.) 17:35–18:05
Laureeninkallio (Sarastuksentie th.) 18:15–18:45
Ruutana (Seurakunnantie 9) 18:55–19:35
Ruutanantie (Savikontien th.) 19:40–20:00

 

Keskiviikko

Aamureitti

*Tursolan koulu / päiväkoti 9:00–10:00
*Suoraman koulu / päiväkodit 10:10–13:20

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Köyrä (Köyräntie 210, Palttalantien th.) 15:05–15:20
Köyrä (Köyräntie 281, Mattila) 15:25–15:40
Mäyrä (Mäyränkyläntie 106) 15:55–16:10
Ponsa (Suomasemantien th.) 16:15–16:30
Raudanmaan kylätalo (Ponsantie 1269) 17:05–17:25
Keso (Ponsantie 477, Kesontien th.) 17:35–17:50
Kerppola (Kerppolan puistotien th.) 18:00–18:20

Parillisten viikkojen iltareitin alku

Vilpeilän kyläkauppa (Pakkalantie 386) 15:20–15:50
Raikku (Heponiementien th.) 16:45–17:05
Saarikylät (Saarikylientie 354, Apajapohja) 17:15–17:35
Saarikylät (Tarkeela, Konila) 17:45–17:55
Saarikylät (Laarunkärjentie 1) 18:00–18:15

Iltareitin loppu

Tiihala (Tiihalantie 200) 18:35–18:55
Huutijärvi (Huutijärven koulun piha) 19:00–19:20
Tursola (Pesäpuuntien th.) 19:30–20:00

 

Torstai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–9:30
*Kuhmalahden koulu (Pentosali) 10:00–10:00
*Kuhmalahden päiväkoti 10:35–11:20
*Pikku Tutkijan päiväkoti 12:05–12:25
*Pikkolan päiväkodit (Riihitie) 12:30–12:50
*Päivätoimintakeskus TupasWilla 12:55–13:15

Parillisten viikkojen aamureitti

*Rikun päiväkoti 9:00–9:20
*Havisevan koulu 9:35–11:00
*Ruutanan koulu / päiväkodit 11:25–13:00

 

Parittomien viikkojen iltareitin alku

Kuohenmaa (Halkohaavantie 161) 15:05–15:20
Kuohenmaa (Viiritien th.) 15:25–15:40

Iltareitin loppu

Kuohenmaan ent. koulu (Rissanrannantie 6) 15:45–16:00
Haapaniemi (Haulaniementien th.) 16:40–16:55
Ohtola (Ohtolantien th.) 17:00–17:15
Laaksolan ratsutila (Varsamäentien th.) parittomina viikkoina 17:20–17:35
Saarenmaantie 413 (Ruokoniityntien th.) parillisina viikkoina 17:30–17:45
Saarenmaantie 259 (Ketunpolun th.) 17:50–18:05
Saarenmaantie (Utukanpolun th.) 18:10–18:30
Ranta-Koivisto (Korpiniityntie 12) 18:40–19:00
Ranta-Koivisto (Rantakoivistontie 3) 19:05–19:25
Kangasalan asema (Halimajärventie 16) 19:40–20:00

 

Perjantai

Parittomien viikkojen aamureitti

*Liuksialan koulu / päiväkoti 9:15–11:30

Parillisten viikkojen aamureitti

*Huutijärven koulu 9:00–12:00

 

Iltareitti

Pikonlinna (P-alue)  15:00–15:20
Kissantassu (Reumantie) 15:25–15:45
Mäntyveräjä (K-Market, Mäntykuja) 15:50–16:10
Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 16:50–17:10
Suorama (Suoraman koulun piha) 17:15–17:35
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 17:40–18:10
Ilkko (Auertie 12) 18:30–19:00