Kirjastoauton aikataulu

Voimassa 24.8.2020 alkaen

Huom! Kangasalan kirjastoja ja kirjastoautoa koskeva korona-ohjeistus löytyy Asioi turvallisesti kirjastossa -sivulta.

 

Maanantai

Kerran kuussa / parillisen viikon aamureitti

31.8., 28.9., 26.10., 23.11., 21.12., 11.1., 8.2., 8.3., 12.4. (huom. pariton viikko), 3.5. ja 31.5.

*Huutijärven päiväkerho 9.05–9.20
*Huutijärven päiväkoti 9.25–9.40
*Harjunsalon päiväkoti 9.50–10.15
*Touhula VekaraMäen päiväkoti 10.35–10.50
*Ruutanan päiväkerho 11.00–11.15
*Ruutanan perhepäivähoitajat (K-market) 11.20–11.40

Parittoman viikon iltareitti

Ponsa (Suomasemantien th.) 15.20–15.35
Mäyrä (Mäyränkylän th.) 15.40–15.55
Mäyrä (Mäyränkyläntie 106) 16.00–16.15
Kautialan ent. koulu (Ponsantie 1269) 16.45–17.05

Parillisen viikon iltareitti

Köyrä (Palttalantien th.) 15.20–15.35
Köyrä (Mattila) 15.40–15.55
Keso (Keson th.) 16.10–16.30
Suomatka (Heikkilänniementien th.) 16.55–17.15

Joka viikon iltareitti

Huutijärvi (Huutijärven koulu) 17.20–17.40
Tiihala (Tiihalantie 200) 17.50–18.10
Suorama (Aakkulantie 11) 18.25–19.10
Tursola (Pesäpuuntien th.) 19.20–20.00

 

Tiistai

Joka viikon aamureitti

*Pilke luontopäiväkoti Kiurut 8.55–9.15
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9.20–13.00

Parittoman viikon iltareitti

Ruutana (K-Market) 15.20–15.50
Lihasula (Lihasulan tila) 16.10–16.30
Lihasula (Huhtalan th.) 16.55–17.15

Parillisen viikon iltareitti

Ruutana (K-Market) 15.20–15.50
Jussila (Sateenkaari) 15.55–16.20
Haviala (Havialantie 146) 16.55–17.15

Joka viikon iltareitti

Franssila (Franssilantie 1) 17.25–17.50
Laureeninkallio (Sarastuksentie) 18.00–18.35
Ruutana (Seurakunnantie 8) 18.45–19.25
Ruutanantie (Savikontien th.) 19.30–19.50

 

Keskiviikko

Joka viikon aamureitti

*Tursolan koulu / päiväkoti 9.10–10.20
*Suoraman koulu / päiväkodit 10.30–13.30

Joka viikon iltareitti

Pikonlinna (P-alue)  15.00–15.25
Kissantassu (Reumantie) 15.30–15.50
Mäntyveräjä (K-Market, Mäntykuja) 16.00–16.20
Päkinmäki (Niittymäensuora 4) 16.45–17.05
Havisevan koulu 17.15–17.45
Jussila (Pysäkkitien th.) 18.00–18.40
Ruutana (K-Market) 18.45–19.20
Kangasalan asema (Halimajärven th.) 19.40–20.00

 

Torstai

Parittoman viikon aamureitti

*Raikun koulu 8.50–9.30
*Kuhmalahden koulu (Pentosali) 10.00–10.30
*Kuhmalahden päiväkoti 10.35–11.20
*Pikku Tutkijan päiväkoti 12.05–12.25
*Päivätoimintakeskus Tupaswilla 12.35–12.55

Parillisen viikon aamureitti

*Havisevan koulu 9.10–10.20
*Rikun päiväkoti 10.35–10.55
*Rikun ryhmäkoti 11.00 – 11.15
*Ruutanan koulu / päiväkodit (Rantakoulu) 11.40–13.00
*Pikkolan päiväkodit (Riihitie) 13.15–13.45

Parittoman viikon iltareitti

Kuohenmaa (Ojalan th.) 15.20–15.35
Kuohenmaa (Viiritien th.) 15.40–15.55

Parillisen viikon iltareitti

Kuohenmaa (Halkohaavantie 161) 15.05–15.20
Kuohenmaan ent. koulu (Rissanrannantie 6) 15.30–15.45

Joka viikon iltareitti

Haapaniemi (Haulaniementien th.) 16.20–16.35
Ohtola (Ohtolantien th.) 16.40–16.55
Laaksolan ratsutila (Varsamäentien th.) 17.00–17.15
Saarenmaantie 413 (Ruokoniityntien th.) 17.25–17.40
Saarenmaantie 259 (Ketunpolun th.) 17.45–18.00
Saarenmaantie (Utukanpolun th.) 18.05–18.25
Ranta-Koivisto (Korpiniityntie 12) 18.35–19.00
Ranta-Koivisto (Rantakoivistontie 3) 19.05–19.25
Kortesuontie (Kruunupääntien th.) 19.40–20.00

 

Perjantai

Joka viikon aamureitti

*Huutijärven koulu 9.10–11.15
*Liuksialan koulu / päiväkoti 11.40–12.40

Parittoman viikon iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15.00–15.30
Suorama (Suoraman koulu) 15.35–15.55
Saarikylät (Apajapohja) 16.35–16.55
Saarikylät (Tarkeela, Konila) 17.05–17.20
Saarikylät (Laarunkärjentie 1) 17.25–17.40
Kortekangas (Karvaturrintie) 18.05–18.25
Ilkko (Auertie) 18.40–19.00

Parillisen viikon iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15.00–15.30
Suorama (Suoraman koulu) 15.35–15.55
Raikku (Heponiemen th.) 16.40–17.10
Kerppola (Kerppolan th.) 17.30–17.50
Kortekangas (Karvaturrintie) 18.05–18.25
Ilkko (Auertie) 18.40–19.00