Kirjastoauton aikataulu

Kirjastoauto ei liikennöi poikkeusolojen aikana 8.3.–18.4.

Kirjastoautossa olleet varaukset on siirretty pääkirjastoon odottamaan noutoa ja niiden noutoaikaa on pidennetty. Kysy pääkirjaston tietopalvelusta, jos varausta ei löydy.

Huolehdi tarvittaessa lainojesi uusimisesta Piki-verkkokirjastossa tai soittamalla pääkirjaston tietopalveluun 050 407 3903 (arkisin klo 10–19, lauantaisin klo 10–15).

___________________

Voimassa 4.1.2021 alkaen

Sivun pysäkkilinkit aukeavat GoogleMapsiin.

 

Maanantai

Kerran kuussa / parillisen viikon aamureitti

11.1., 8.2., 8.3., 12.4. (huom. pariton viikko), 3.5. ja 31.5.

*Huutijärven päiväkerho 9.05–9.20
*Huutijärven päiväkoti 9.25–9.40
*Harjunsalon päiväkoti 9.50–10.15
*Touhula VekaraMäen päiväkoti 10.30–10.45
*Ruutanan päiväkerho 11.00–11.15
*Ruutanan perhepäivähoitajat (Jussilantie 6) 11.20–11.40

Parittoman viikon iltareitti

Ponsa (Suomasemantien th.) 15.15–15.30
Mäyrä (Mäyränkylän th.) 15.35–15.45
Mäyrä (Mäyränkyläntie 106) 15.50–16.05
Kautialan ent. koulu (Ponsantie 1269) 16.45–17.05

Parillisen viikon iltareitti

Köyrä (Köyräntie 210, Palttalantien th.) 15.20–15.35
Köyrä (Köyräntie 281, Mattila) 15.40–15.55
Keso (Ponsantie 477, Kesontien th.) 16.10–16.25
Suomatka (Heikkilänniementien th.) 17.00–17.15

Joka viikon iltareitti

Huutijärvi (Huutijärven koulun piha) 17.20–17.40
Tiihala (Tiihalantie 200) 17.50–18.10
Suorama (Aakkulantie 11) 18.25–19.10
Tursola (Pesäpuuntien th.) 19.20–20.00

 

Tiistai

Joka viikon aamureitti

*Pilke luontopäiväkoti Kiurut 8.55–9.15
*Ruutanan koulu / päiväkodit 9.20–13.00

Parittoman viikon iltareitti

Ruutana (K-Market) 15.20–15.50
Lihasula (Lihasulan tila) 16.10–16.25
Lihasula (Huhtalan th.) 17.00–17.20

Parillisen viikon iltareitti

Ruutana (K-Market) 15.20–15.50
Jussila (Sateenkaari) 15.55–16.14
Haviala (Havialantie 146) 17.00–17.20

Joka viikon iltareitti

Franssila (Franssilantie 1) 17.30–17.50
Laureeninkallio (Sarastuksentie th.) 18.00–18.35
Ruutana (Seurakunnantie 9) 18.45–19.25
Ruutanantie (Savikontien th.) 19.30–19.50

 

Keskiviikko

Joka viikon aamureitti

*Tursolan koulu / päiväkoti 9.10–10.20
*Suoraman koulu / päiväkodit 10.30–13.30

Joka viikon iltareitti

Pikonlinna (P-alue)  15.00–15.20
Kissantassu (Reumantie) 15.25–15.45
Mäntyveräjä (K-Market, Mäntykuja) 15.55–16.15
Päkinmäki (Niittymäensuora 4) 16.50–17.10
Haviseva (Havisevan koulun edessä) 17.20–17.45
Jussila (Pysäkkitien th.) 18.00–18.40
Ruutana (K-Market) 18.45–19.20
Kangasalan asema (Halimajärventie 16) 19.40–20.00

 

Torstai

Parittoman viikon aamureitti

*Raikun koulu 8.50–9.30
*Kuhmalahden koulu (Pentosali) 10.00–10.30
*Kuhmalahden päiväkoti 10.35–11.20
*Pikku Tutkijan päiväkoti 12.05–12.25
*Pikkolan päiväkodit (Riihitie) 12.30–12.50
*Päivätoimintakeskus TupasWilla 12.55–13.15

Parillisen viikon aamureitti

*Havisevan koulu 9.10–10.20
*Rikun päiväkoti 10.35–10.55
*Rikun ryhmäkoti 11.00 – 11.15
*Ruutanan koulu / päiväkodit (Rantakoulu) 11.40–13.00

Parittoman viikon iltareitti

Kuohenmaa (Ojalantien th.) 15.05–15.20
Kuohenmaa (Viiritien th.) 15.25–15.40

Parillisen viikon iltareitti

Kuohenmaan ent. koulu (Rissanrannantie 6) 15.25–15.40

Joka viikon iltareitti

Haapaniemi (Haulaniementien th.) 16.20–16.35
Ohtola (Ohtolantien th.) 16.40–16.55
Laaksolan ratsutila (Varsamäentien th.) 17.00–17.15
Saarenmaantie 413 (Ruokoniityntien th.) 17.25–17.40
Saarenmaantie 259 (Ketunpolun th.) 17.45–18.00
Saarenmaantie (Utukanpolun th.) 18.05–18.25
Ranta-Koivisto (Korpiniityntie 12) 18.35–19.00
Ranta-Koivisto (Rantakoivistontie 3) 19.05–19.25
Kortesuontie (Kruunupääntien th.) 19.40–20.00

 

Perjantai

Joka viikon aamureitti

*Huutijärven koulu 9.10–11.15
*Liuksialan koulu / päiväkoti 11.40–12.40

Parittoman viikon iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15.00–15.25
Suorama (Suoraman koulun piha) 15.30–15.45
Saarikylät (Saarikylientie 354, Apajapohja) 16.35–16.55
Saarikylät (Tarkeela, Konila) 17.05–17.20
Saarikylät (Laarunkärjentie 1) 17.25–17.40
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 18.05–18.25
Ilkko (Auertie 12) 18.40–19.00

Parillisen viikon iltareitti

Harjunsalo (Vääränkalliontie 4) 15.00–15.30
Suorama (Suoraman koulun piha) 15.30–15.45
Raikku (Heponiementien th.) 16.40–17.10
Kerppola (Kerppolan puistotien th.) 17.30–17.50
Kortekangas (Karvaturrintie 3) 18.05–18.25
Ilkko (Auertie 12) 18.40–19.00